Make your own free website on Tripod.com

Es-selam Alejkum Shiko Foto interesante

Foto Muxhahidet
Home
Foto Muxhahidet
Fotot Islame
FoTo Ramazan
Mrekullitė e Allahut
Foto Xhamiat
Foto Natyre

Muxhahidinet ne Qeqeni

amir_muxhahidin.jpg

12008555934.jpg

bth1.jpg

chechnya41.jpg

chechnya228.jpg

basaev_pr.jpg

basaev_brz.jpg

amir_khattab29.jpg

2044472d8e7a5b93.jpg

23528_jpg.jpg

8d7f9f790ebe.jpg

normal_37.jpg

17.jpg

normal_21.jpg

normal_33.jpg

204448836939180e.jpg

normal.jpg

khattab_c.jpg

wallpaper2.jpg

normal_36834840.jpg

 

 

Ngushėllime pėr rėnien dėshmor tė muxhahidit Hattab

Zėri i Kawkazit pėrcjell ngushllimet deri te bijėt e kėtij ummeti islamik pėr rėnien dėshmorė e djalit tė tyre Hatabit; i cili kaloi nga kjo botė nė tjetrėn pėr t'u takuar me Zotin e tij, pasiqė e hargjoi jetėn e tij nė luftė kundėr rusėve, nė mbrojtje tė vėllezėrve tė tij musliman nė Ēeēeni. Hattabi, i cili ishte me origjin arabe, nuk ra shehid nė betej e cila ishte ėndėrra e tij dhe e ēdo tė riu musliman, ngase mashtrimet e armikut ishin tė dobėta pėr tė arrit nė luftė deri te ai, mirėpo arritėn qė ta mbysin me njė mashtrim dhe tradhėti e cila ėshtė prej tradhėtive tė ēifutėve dhe tė krishterėve, kur futėn helm nė njė letėr tė cilėn e pranoi Hattabi, e cila ishte shkak qė ai tė kaloj nė vendin e dėshmorve(mos i llogaritni ata tė cilėt u mbytėn nė rrugėn e Allahut tė vdekur,jo ata jan gjallė, te Zoti i tyre furnizohen ).
Thonė transmetimet se njėri prej atyre nė tė cilin ka pasur besim Hattabi dhe e ka ofruar, e ka tradhėtuar vendin e tij, kur nė letrėn qė i ėshtė dhėnė pėr ta mbartur nga njė komandant deri tek Hattabi, ka futur helm dhe kur Hattabi e ka prekur letrėn ėshtė ndikuar nga helmi dhe ka dorėzuar shpirtin e tij te Zoti i tij.
Hattabi ka rėnė shehid para dy jave, Allahu e mėshiroftė.
Mexhlisi Konsulltativ Ushtarak i Shtetit Ēeēen, e kishte parė tė arsyshme qė pėr rėnien dėshmorė tė kėtij komandanti mos tė lajmėroj menjėherė por kėtė lajm ta vonoj deri nė kohėn qė i pėrgjigjet interesit tė xhihadit.
Nė momentin kur Hattabi kalon te Zoti i tij, ummeti bart nė veten e tij me mijėra njerėz sikur Hattabi tė cilėt dėshirojn shkallė tė larta tė cilėn e ka gjetur Hattabi siē e kan gjetur shum prijės tė mėdhenjė tė kėtij ummeti tė cilėt kan hargjuar jetėn e tyre nė mbrojtjen e kėtij ummeti, ndėrsa Hattabi mbetet i pa harruarr nė tokėn Ēeēene, tė Gjorgjisė, tė Afganistanit dhe nė ēdo pėllėmb toke tė cilėn e ka shkelur nė luftė nė rrugėn e Allahut.